چگونه با مشتری تماس برقرار کنیم؟

19
خرداد
چگونه با مشتری تماس برقرار کنیم؟

چگونه با مشتری تماس برقرار کنیم؟

چگونه با مشتری تماس برقرار کنیم؟ ...
ارتباط با مشتری
ارتباط با مشتری همواره تکنیک مهمی در فروش موفق و جذب مشتریان بوده اما باید در نظر داشت که برقراری ارتباط یک تکنیک خاص نیست چون تفاوت افراد، نیازمند کاربرد تکنیک های متنوع است. بنابراین باید روشهای ارتباط با مشتری، بر پایه مفاهیم و قواعد ارتباط باشد. در این صورت با دانستن مفاهیم و قواعد اصلی می توان برای تمامی افراد از آن بهره برد. باید توجه کنید که اولین قدم در برقرار کردن ارتباط با مشتری، "کمک کردن" به آن ها باشد.
معنای کمک کردن را با طرح یک سوال آغاز می کنم:

 

 

هدف شغل ها و تجارتهایی که در جهان وجود دارد چیست؟
اگر پاسخ شما، "کسب درآمد"، "سود" و یا "پول د رآوردن" باشد، مطمئنا شما فقط به فکر خودتان هستید. بنابراین انتظار نداشته باشید مخاطبتان به شما توجه کند، در جلسه معرفی شرکت شما شرکت کند و یا محصوات و خدمات شما را خریداری و استفاده کند.
چاره چیست؟ شما باید شنونده خوبی باشید، به این معنی که از مشکلات آن ها باخبر باشد و با علم به گذشته آن ها، مصمم به رفع نیاز و یا مشکلات آن ها باشید.
اگر این نگرش را رعایت کنید، وقت آن است که با شش مرحله تماس با مشتریان آشنا شوید تا این مشتریان بالقوه را به بالفعل و مشتریان وفادار تبدیل کنید.
شش گام در برقراری تماس با مشتریان بالقوه
  •  تعیین هدفتان از برقراری ارتباط با مشتری: با طرح سوالاتی از قبیل "چه اطلاهاتی بدهم؟" "چه اطلاعاتی نیاز دارم؟" با این سوالات به اهدافی همچون "آشنایی با مشتری" "ترغیب مشتری برای هماهنگی یک جلسه مشترک" "فروش محصول" و ... می رسید.
  •  غلبه بر ترس خود: شما از نه شنیدن می ترسید. اما در نظر داشته باشید که امکان شنیدن "نه" در اولین ارتباط شما با مخاطبتان وجود دارد. این نه شنیدن به معنای نخریدن محصولتان نیست. مردم دلایل خود را دارند و لزوما آن دلایل چیزی نیست که ما فکر می کنیم. همچنین گاهی افراد در قبال انجام کاری مقاومت می کنند به این دلیل که خودشان علاقه دارند یاد بگیرند آن کار را چگونه انجام دهند یا خودشان تصمیم بگیرند چه چیزی را بخرند.
  • دقت و توجه به صدا و نحوۀ صحبت کردن خودتان: از خصوصیات یک فروشندۀ موفق خودجوش بودن و سرزندگی است. هنگام صحبت کردن با محبت،گرم و شمرده صحبت کنید. صحبت کردن درست باعث می شود تا علاقه و اعتماد به نفس به شخص مخاطب منتقل شود و اعتماد او جلب شود.
  • ارتباط با مشتری را به صورت مداوم در برنامۀ کاری خود قرار دهید: برقراری تماس زمانی مؤثر است که به صورت مداوم انجام شود. در هر مقطع زمانی مشتریان بالقوه شما را فراموش می کنند چرا که مشغلۀ کاری این فرصت را به آنها نمی دهد که با شما تماس بگیرند. تماس مداوم با مشتری اصل مشتری مداری است و باعث می شود تا مشتری اطمینان پیدا کند که شما به او اهمیت می دهید البته این بدان معنی نیست که در او چنین تصوری را ایجاد کنید که به او محتاج هستید بلکه باعث ایجاد یک احترام دوسویه می شود. اگر توانسته اید با مشتری خود رابطۀ دوستی ایجاد کنید حتی یک احوال پرسی ساده هم بسیار مؤثر است و یا تشکر از او و یا ارسال کارت تبریک در ایام خاص.
  • در برقراری تماس سعی کنید وقت زیادی هدر نشود: سعی کنید بر زمان به صورت بهینه و مناسب کنترل داشته باشید تا بتوانید تعداد تماس های بیشتری در واحد زمان داشته باشید.
  • پیگیری را فراموش نکنید: با اولین تماس امکان اینکه به نتیجۀ دلخواه خود برسید تنها 44% خواهد بود. به طور کلی گفته می شود که فرآیند فروش به شش مرحله تقسیم می شود . همانطور که گفتم در مرحلۀ اول 44% امکان فروش وجود دارد. در مرحلۀ دوم این مقدار به 16% می رسد . مرحلۀ سوم 14% ، مرحلۀ چهارم 12% ، مرحلۀ پنجم 8% و در مرحلۀ ششم تنها احتمال 3% امکان فروش محصول مهیا می شود. برخی از افراد موضوع پیگیری در بازاریابی را یک عمل به دور از اخلاقیات تلقی می کنند و تصورشان بر این است که بازاریاب مشتری را تحت فشار می گذارد. اغلب آنها تا به حال نه فروشنده بودند نه مطلبی راجع به آن خوانده اند و این در حالی است که خودشان اجناسشان را طی همین پی گیری خرید می کنند و بدون اینکه متوجه باشند پروسۀ بازاریابی روی آنها انجام می شود و در نهایت نیازشان برطرف می شود و بازاریاب یکی دیگر از مشکلاتشان را طی همین پی گیری حل می کند.
نظرها (28087)
نظر دادن


+98(21)88279239
info@marktingyar.com

آدرس دفترمرکزی : تهران ابتدای گیشا - بین خیابان
اول و سوم پلاک 34 واحد 6

Close